-
Prima / Serviciul relații publice / Comunicate de presă / Grupul de monitorizare a implementării Strategiei naţionale anticorupţiei se întruneşte în şedinţă
Grupul de monitorizare a implementării Strategiei naţionale anticorupţiei se întruneşte în şedinţă
23.12.2014
3562 Accesări
La 23 decembrie 2014, ora 14:00, în incinta Centrului Naţional Anticorupţie se va desfăşura şedinţa ordinară de lucru a Grupului de monitorizare a implementării Strategiei naţionale anticorupţiei.
Evenimentul este organizat de către Centrul Naţional Anticorupţie, cu suportul Fundaţiei Est-Europene şi a Fondului Naţiunilor Unite pentru Democraţie.
Şedinţa menţionată este un instrument de bază şi parte componentă a procesului de monitorizare a implementării Strategiei naţionale anticorupţie şi a Planului de acţiuni pe anii 2012-2015.
Menţionăm că, în cadrul şedinţei va fi prezentat Raportul privind Monitorizarea de către societatea civilă a implementării Strategiei Naţionale Anticorupţie 2011-2015 pentru perioada 9 luni 2014. Totodată, în conformitate cu Graficul de raportare pentru anul 2014, Ministerul Tehnologiei Informaţiei şi Comunicaţiilor va prezenta un raport privind măsurile întreprinse în vederea implementării SNA.
De asemenea, în cadrul şedinţei vor fi puse în discuţie concluziile şi recomandările Conferinţei Naţionale Anticorupţie ediţia X, desfăşurată în perioada 9 – 11 decembrie, 2014, precum şi eforturile autorităţilor centrale şi locale, societăţii civile şi partenerilor de dezvoltare în susţinerea activităţilor anticorupţie.
La şedinţă sunt invitaţi şi reprezentanţii mass-media.
Secretariatul Grupului de monitorizare.




