-
Prima / Serviciul relații publice / Comunicate de presă / Sentinţă: decanul Baroului de Avocaţi Nord pedepsit cu o amendă de 50 000 de lei
Sentinţă: decanul Baroului de Avocaţi Nord pedepsit cu o amendă de 50 000 de lei
17.12.2014
2627 Accesări
Procuratura Anticorupţie anunţă despre condamnarea decanului Baroului de Avocaţi Nord, învinuit de comiterea traficului de influenţă, Judecătoria Orhei aplicîndu-i o amendă penală de 50 mii lei.
Avocatul a fost reţinut la finele lunii septembrie curent, de procurori şi ofiţerii CNA, în raionul Făleşti, în urma documentării acţiunilor ilicite ale acestuia în decurs de o lună. Procurorii au stabilit că avocatul a extorcat şi primit 4 mii euro pentru a-i influenţa pe medicii Spitalului de Psihiatrie din Chişinău care urmau să concluzioneze iresponsabilitatea clientului său, judecat în stare de arest pentru comiterea omorului intenţionat şi tentativei de omor intenţionat.
O parte a sumei extorcate de la client a fost depistată asupra avocatului în timpul percheziţiei.
De notat că, instanţa de judecată a respins solicitarea procurorilor privind aplicarea în privinţa acestuia şi a măsurii complementare - privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii pe o perioadă de 3 ani. Din aceste considerente, Procuratura Anticorupţie anunţă că va contesta sentinţa pronunţată astăzi de instanţa de judecată.Serviciul de presă al Procuraturii Generale




